Kompre.pl - Sprawdź nasze używane laptopy poleasingowe, tanie komputery i najtańsze laptopy.

Który laptop jest lepszy do codziennej pracy?

Lenovo ThinkPad X280 vs Lenovo ThinkPad A285

Lenovo to jedna z najbardziej popularnych marek laptopów dla biznesu, oferująca szeroką gamę modeli dla różnych potrzeb i budżetów. W tym artykule porównamy dwa modele Lenovo ThinkPad: X280 i A285, aby pomóc zdecydować, który z nich jest lepszy dla Ciebie.

Specyfikacje techniczne

Lenovo ThinkPad X280 to laptop z procesorem Intel Core i5 8 generacji i najczęściej z ekranem o rozdzielczości Full HD. Laptop ten ma 12,5-calowy ekran i waży około 1,13 kg, co czyni go przenośnym i idealnym do użytku w podróży służbowej. Podobnie jak ThinkPad X280, ThinkPad A285 ma identyczne porty, w tym dwa porty USB-C 3.1, dwa porty USB 3.0, jeden port HDMI, mini Ethernet i czytnik kart pamięci SD.

ThinkPad A285 ma procesor AMD Ryzen Pro i zintegrowaną kartę graficzną Vega 6, a X280 procesor Intel z grafiką UHD 620.

Czy to wszystko ma jakieś znaczenie?

Znawcy procesorów i benchmarków zauważą różnicę na korzyść intela i wypunktują wszystkie jego zalety, ale czy to ma znaczenie przy codziennej rozrywce i w pracy? My odpowiadamy bardzo krótko, nie ma znaczenia. W czasie naszych testów laptopy działały tak samo dobrze, szybko się uruchamiały i cały czas działały stabilnie. Dużo kart w przeglądarce, odpalony YouTube w tle, włączenie pakietów biurowych, e-maile, dodatkowo prosta obróbka w Photoshop. To po prostu działa i musi działać na tych sprzętach. Kupując sprzęt z tego segmentu musimy mieć na uwadze, że na tym sprzęcie nie pogramy w najnowsze gry i nie ma sensu próbować instalować Cyberpunka. Jedyna możliwość to granie w chmurze za pomocą GeForce NOW - tutaj jak najbardziej będzie to komfortowe.

Konkluzja

Oba laptopy Lenovo ThinkPad X280 i A285 są znane z trwałości i solidności. Mają one klawiatury wygodne w użytkowaniu i touchpady, które działają bardzo precyzyjnie. Obie jednostki są wytrzymałe na wstrząsy, wodę (w odpowiedniej ilości) i pył, dzięki czemu są one idealnym wyborem dla osób, które często korzystają z laptopów w trudnych warunkach. Jeśli cena tych modeli jest taka sama warto wziąć X280, ponieważ w testach uzyskuje więcej punktów, jednak jeśli upolujemy model A285 w niższej cenie to nie ma się nad czym zastanawiać, ponieważ nie zauważymy różnic w codziennej pracy.